Duben 2013

Sheltie

29. dubna 2013 v 15:00 | Áďa |  Plemena

Klasifikace:
Skupina: Ovčácká, pastevecká a honácká plemena
Sekce: Ovčáci
Informace o plemeni:
Zkratka: SHE
Název: angl.: Shetland Sheepdog
Výška: Pes má ideálně 36,5 cm, fena má ideálně 35 cm.
Hmotnost: přiměřeně souhlasí s velikostí
Zbarvení: Černé, mramorově modré, sobolí s bílými známkami a pálením. Standardem je dlouhá srst, krátká je krajně nepřípustná. Trojbarevné zbarvení - černá barva srsti bez barevných skvrn, s jasně rezavým pálením a bílou hrudí, nohami a konečkem ocasu. Sobolí zbarvení - preferuje jednobarevnost, jsou povoleny odstíny od zlatavého do rezavě červeného. Mramorově modré zbarvení - preferuje čistě šedě modrý nádech s nevelkými černými skvrnami a tečkami. Vlčí šeď je nepřípustná.
Povaha: Heboučký a přátelský pes. Sheltie je velice připoutaná a věrná svému majiteli. Je nádherným a věrným společníkem pro všechny členy rodiny.

Péče o uši

27. dubna 2013 v 11:00 | Áďa |  Péče
Uši
http://www.muj-pes.cz/foto-clanky/20_pece-o-psa.bmpPokud je ucho hladké, růžové, bez zápachu a výtoku a nebolestivé, pak je zdravé. Čisté a zdravé ucho nečistěte, mohli byste klidný zvukovod mechanicky podráždit a vyvolat problémy.
Mírné zašpinění ucha ušním mazem je běžné, i my si uši čistíme. Znečištěné ucho vyčistěte následujícím způsobem: pořiďte si roztok na rozpoučtění marzu v uších, ten aplikujte do zvukovodu klidně ve větším množství a chrupavčitou trubici zvukovodu promasírujte, až je slyšet šplouchání. Pak už jen vytírejte papírovým kapesníkem namotaným na prstu, co pes vyklepe do ústí zvukovodu. Stejným přípravkem můžete očistit i záhyby boltce. Tímto způsobem dokážete ucho vyčistit spolehlivě a bezpečně. Čistěte nejdřív ucho čistší a před čištěním druhého ucha očistěte vždy kónus kapek. Předejdete tak riziku zavlečeni infekce z ucha nemocného do zdravého. Nikdy nečistěte psovi uši vodou, borovou vodou ani jakýmkoliv olejem. U pejsků nepoužívejte tampónky do hloubky ucha. Hluboké čištění nechte na veterinářích. Můžete udělat víc škody než užitku jednak možným poraněním nebo zatlačením případné nečistoty hlouběji do zvukovodu.
U některých plemen je třeba pravidelně vytrhávat chloupky rostoucí ve zvukovodu, a to především u pudlů, kníračů, bišonků, maltézáčků, jokšírů a dalších plemen s jemnou srstí. Pokud se chlupy ponechají ve zvukovodu, vytváří často společně s ušním mazem ušní zátku, která brání větrání zvukovodu a vede ke vzniku zánětu. Mechanické vytrhávání chloupků můžete dělat ručně.
V letním období jsou častými problémy u psů, především s převislým uchem, záněty zvukovodu, kvasinkové infekce, ale i osiny zapadlé do zvukovodu. Osina je obal semene trávy či obilí, má ostrý hrothttp://www.ekevu.com/kevin/img_ed/vylety/2008/08_07_Ridgeback_v_obili_17.jpga výstupky, které se zachytávají v srsti či dutině zvukovodu. Po každé procházce přírodou, především ve vysoké trávě či obilí, uši psa zkontrolujte. Stejně tak po koupání v přírodních zdrojích vody apod. Pokud ostříháte srst na vnitřní straně ušního boltce nakrátko, výrazně snížíte pravděpodobnost vniknutí osiny do zvukovodu. V případě, že je ucho velmi špinavé, zapáchá, jeho povrch je zarudlý nebo zdrsnělý, pozorujete výtok nebo si pes nezvykle často drbe ucho, třepe hlavou, tře uši o koberec apod., určitě s návštěvou veterináře neotálejte. Včas zahájená léčba či odhalená osina ušetří vašemu mazlíčkovi mnoho trápení. Domácí pokusy o vyndání osin mohou skončit jejím zasunutím hlouběji do zvukovodu, kde může dojít až k perforaci (proděravění) bubínku. Osina ponechaná ve zvukovodu několik dní zcela jistě způsobí zánět zvukovodu, který může její odhalení zcela znemožnit a celá léčba se tak zkomplikuje. Také "samoléčba" zánětů zvukovodu může při nesprávné volbě léčiva způsobit rezistenci a přechod problému do chronického stádia, které může ve vážných případech končit i operací zvukovodu.
Zejména u loveckých psů a psů přicházejících do užšího styku s kočkami se můžeme setkat s ušním svrabem, který je způsoben parazitickým roztočem. Je nutno přeléčit veškerá zvířata v domácnosti, na které je svrab přenosný.

Agility - video

25. dubna 2013 v 8:50 | Áďa |  Videa

Německý ovčák

25. dubna 2013 v 8:42 | Áďa |  Plemena
Klasifikace:
Skupina: Ovčácká, pastevecká a honácká plemena
Sekce: Ovčáci

Informace o plemeni:
Zkratka: DS
Název: něm.: Deutscher Schaferhund; angl. German Shepherd Dog
Výška: Pes 61 až 66 cm, průměr je 62,5 cm, fena 56 až 61 cm, průměr je 57,5 cm.
Hmotnost: Pes 30 až 40 kg, feny 22 až 30 kg.
Zbarvení: jasné: pásově šedý, pásově rezavý, černé s pálením, vlčí-šedá, celo-černá s nádechem, černé.
Povaha: Německý ovčák je známý svojí inteligencí, talentem k libovolnému výcviku, oddaností k chovateli, vytrvalostí i výjimečnou oblíbeností. Temperamentní, přitom snadno ovladatelný pes, vyrovnaný a odvážný. Nenáročný a přizpůsobivý. Velmi oddaný svému pánovi i jeho rodině, snášenlivý k dětem i k domácím zvířatům.
Chovatel musí mít neustále na paměti, že Německý ovčák vyžaduje nejen pevnou ruku a dobrý výcvik, ale také neustálý dostatek pohybových, zátěžových aktivit. Bez práce a aktivity se tento pes stává zlým a nezvladatelným.
Péče: Chovatel musí mít neustále na zřeteli, že německý ovčák vyžaduje výcvik a dostatek volného prostoru k realizování svých pohybových aktivit.
Poznámka: Pro německé ovčáky je charakteristické onemocnění zvané jako "Skrytá dysplázie kyčelního kloubu", proto buďte velice obezřetní již při výběru štěněte, aby toto onemocnění od rodičů toto nepodědilo.

Přehřátí psa, úpal a úžeh

20. dubna 2013 v 15:38 | Áďa |  Péče
http://image.tn.nova.cz/media/images/original/Jul2009/531177.jpg?d41dProč je toto nebezpečí tak velké? Pes nemá potní žlázy a tak veškeré ochlazení organismu probíhá jen zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Tak se odpařuje voda z organismu a tím se psík chladí. Není to ale zrovna nejúčinnější chlazení. Proto by majitelé psů, zvlášť malých plemen, jako jsou i čivavky, měli být velmi obezřetní. Větší nebezpečí hrozí také štěňatům či starším psům, případně psům s kratším čenichem, jako jsou např. mopsové. Velké nebezpečí hrozí i psům s potížemi s dýcháním nebo s nemocným srdcem.
Jak už jsem psala výše, pes se ochlazuje vypařováním vody a tak ztrácí tekutiny z těla. Pokud teplota neklesá a ztráta vody se prohlubuje, nastává snížení tlaku krve, krev se zahušťuje a dochází k dehydrataci. Díky dehydrataci se zpomaluje přívod kyslíku a také glukozy do mozku a zpomaluje se odvod zplodin z organismu. Pokud nedojde v tomto okamžiku k rychlé pomoci, může se krevní oběh natolik zpomalovat, že pes upadne do bezvědomí. Cévy mohou být v této chvíli už natolik poškozené, že ani rychlý zásah veterinárního lékaře nemusí být úspěšný.

Agility

11. dubna 2013 v 9:05 | Áďa |  Sporty
Je sport se psy, závod podobný koňskému parkůru. Vznikl okolo roku 1978 v Anglii.

Agility může dělat úplně každý s jakýmkoliv psem. Samozřejmě některá plemena se na agility hodí víc (pidl, sheltie, border kolie...). Cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase.

Překážky na trati se dělí do tří skupin - skokové (skok vysoký, skok daleký a zeď), zónové (kladinu, áčko a houpačku) a ostatní (tunely pevné a látkové, kruh, slalom a stůl).

Chyby:
Za chyby se počítá shození laťky u skoku vysokého, shození části zdi, odraz od překážky u skoku dalekého, minutí branky ve slalomu (s výjimkou první), nedošlápnutí psa do kontaktní zóny u zónových překážek, seskočení z houpačky dřív, než se dotkne země, nedodržení časového limitu výdrže na stole a obvykle u kategorie začátečníků (A1) neúmyslný kontakt se psem. Zvláštním druhem chyby je překročení tzv. standardního času. Pokud tým překonal parkur v čase horším než standardním, ale lepším než maximálním, je to považováno za chybu a každá setina sekundy, o kterou je překročen standardní čas, je penalizována jednou setinou trestného bodu (čas běhu se měří na setiny sekundy - čím dál obvyklejší je elektronická časomíra). Za odmítnutí se považuje minutí nástupní strany překážky (např. pes překážku oběhne a musí se vrátit, stačí ale, aby pes minul překážku a současně proťal rovinu, ve které je nástupní hrana překážky - prostě překážku mine) a minutí první branky ve slalomu. Každá chyba a každé odmítnutí je ohodnoceno 5 trestnými body. Počet chyb není omezen, maximální povolený počet odmítnutí je 2 na jeden běh.

Kategorie:
Jsou tři velikostní kategorie a to small (psi do 34,99 cm KVH [kohoutkové velikosti]), medium (psi od 35 do 42,99 cm KVH) a large (od 43 cm a výše). A podle nich je stanovena i výška překážek.