Přehřátí psa, úpal a úžeh

20. dubna 2013 v 15:38 | Áďa |  Péče
http://image.tn.nova.cz/media/images/original/Jul2009/531177.jpg?d41dProč je toto nebezpečí tak velké? Pes nemá potní žlázy a tak veškeré ochlazení organismu probíhá jen zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Tak se odpařuje voda z organismu a tím se psík chladí. Není to ale zrovna nejúčinnější chlazení. Proto by majitelé psů, zvlášť malých plemen, jako jsou i čivavky, měli být velmi obezřetní. Větší nebezpečí hrozí také štěňatům či starším psům, případně psům s kratším čenichem, jako jsou např. mopsové. Velké nebezpečí hrozí i psům s potížemi s dýcháním nebo s nemocným srdcem.
Jak už jsem psala výše, pes se ochlazuje vypařováním vody a tak ztrácí tekutiny z těla. Pokud teplota neklesá a ztráta vody se prohlubuje, nastává snížení tlaku krve, krev se zahušťuje a dochází k dehydrataci. Díky dehydrataci se zpomaluje přívod kyslíku a také glukozy do mozku a zpomaluje se odvod zplodin z organismu. Pokud nedojde v tomto okamžiku k rychlé pomoci, může se krevní oběh natolik zpomalovat, že pes upadne do bezvědomí. Cévy mohou být v této chvíli už natolik poškozené, že ani rychlý zásah veterinárního lékaře nemusí být úspěšný.


Co dělat, aby k přehřátí nedošlo?
Nevhodná péče o psa v letních měsících:
- zavření psa v autě, neboť v autě se může teplota velmi brzo vyšplhat až na teploty kolem 60°C
- nebezpečné je i samotné cestování v autě
- v horkých dnech jsou nevhodné procházky ve městě, kdy cesty i chodníky jsou vyhřáté, sálají horko jako pec a čivava se pohybuje právě v této peci.
- není vhodné v nejparnějších dnech provádět aktivní psí sporty, dlouhé pěší túry atd.
- ponechání pejska v nevětrané místnosti s velkými okny, které pak vytvářejí skleníkový efekt
- potíže mohou nastat i v případě, kdy je pejsek umístěn v psí přepravce či v tašce a ponechám na slunci, i tak může lehce dojít k přehřátí
- nebezpečí pejskům vzniká i ve špatně větraných výstavních halách, nebo naopak pro pejsky účastnící se výstavy, která se koná venku, bez možnosti schovat se do stínu
Správná péče o psa v letních měsících:
http://casopis.planetazvirat.cz/foto/080707-voda-pes-a-leto-01.jpg- dostatek čerstvé pitné vody
- při pobytu venku by měl mít pejsek možnost schovat se do stínu
- chlazení psa vodou, pejsek by měl mít možnost vykoupat se
- procházky a cestování je ponecháho na ránní či odpolední hodiny, kdy jsou teploty nižší, přes den pejsek odpočívá v chládku
- ponecháváme-li pejska doma samotného, měl by se pohybovat v dobře odvětraném prostoru

Jak se přehřátí projevuje?
Pes ztíženě nebo velmi rychle dýchá, má suchou kůži a čenich, jasně červené dásně.Nechce se pohybovat, nebo nemůže. Může slinit a mít závratě. Projevuje neklid a nervozitu, později dezorientaci a má skelný pohled. Začne špatně reagovat na vnější podněty a je apatický. Teplota jeho těla a srdeční tep se zvyšuje a nakonec dochází ke kolapsu organismu.

První pomoc u přehřátého psa.
Nejdůležitější je čivavku velmi rychle ochladit. K tomuto jsou ideální mokré ručníky nebo polévání čivavky chladnou vodou. Voda však nesmí být příliš studená, neboť šokový stav by se ještě zhoršil!
Dalším způsobem ochlazení je namáčení psa ve vodě. Nesmíme ho však do vody ponořit hned celého ale postupně ochlazovat jednotlivé části jeho dtěla.
Důležité také je, aby se pejsek napil. Pokud se nechce napít sám, dostaneme do něj vodu např. lžičkou, či injekční stříkačkou.
Dobré je pustit na psa větrák nebo přiložit např. balíček zmražené zeleniny, ale opět opatrně, aby nedošlo k šoku.
Po podání této první pomoci je dobré rychle navštít veterináře, aby psa prohlédl a případně pokračoval v léčbě přehřátí. Další veterinární léčbou proti přehřátí jsou např. studené infuze…
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama