Květen 2013

Jack Russelův Teriér

31. května 2013 v 8:47 | Áďa |  Plemena
ANGLICKÝ NÁZEV:
Jack Russell Terrier
PŮVOD:
Plemeno bylo vyšlechtěno počátkem 19. století ve Velké Británii, jejich milovníkem a lovcem z Devonshiru, Jackem Russelem. Byl to nadšený lovec lišek a potřeboval psa, který je odvážný s bojovým duchem pro lov lišek.
POPIS:
Plemeno loveckých psů, které je pro velké množství barevných variet, rozměrů a vzrůstů oficiálně neuznané. Standard byl potvrzen pouze Klubem milovníků tohoto plemene ve Velké Británii. Jeden ze známých Jack Russel teriérů byl v 80. letech se svým pánem, sirem Finnesem, jak na severním, tak na jižním pólu. Oči jsou malé, mandlového tvaru. Uši jsou polo-visící, překlopené dopředu, ve formě latinského písmene V, přilnuté k hlavě. Hruď není široká. Ocas je vysoko postavený. Tento pes je v chovatelství velice populární.
VÝŠKA:
V kohoutku asi 28 cm, výška však není standardní.
SRST:
Srst je rovná, hustá, přiléhavá s dobrou podsadou. Barva je bílá s černými nebo tmavě rezavými skvrnami.
CHARAKTER:
Je to pes přívětivý, dobře přizpůsobivý k životu v domácích podmínkách, je miláčkem všech. Dobrý lovec, odvážný krysař, vhodný pro hlídací službu.

Americký stafordširský terier

30. května 2013 v 8:35 | Áďa |  Plemena

ANGLICKÝ NÁZEV:
American Staffordshire Terrier
PŮVOD:
Předky Amerického stafordšírského teriéra označujeme Anglické buldogy a teriéry. Bližší příbuzní jsou Americký pitbulteriér a Anglický stafordšírský bulteriér, který se odlišuje lehčími kostmi a menšími rozměry. Plemeno je známé z 19. století. Standard stafordšírského teriéra byl poprvé schválen v "Americkém klubu chovatelů psů" 10.června 1936. Později, v roce 1972, k označení přidali ještě slovo "americký" a již jako Americký stafordšírský teriér je plemeno zaregistrováno v FCI. Ve východní Evropě se stali známí až v roce 1989 a rychle dobývali popularitu.
POPIS:
Svým nevelkým vzrůstem Americký stafordšírský teriér dělá dojem velmi silného a výkonného psa. Výška v kohoutku psů je 46 až 48 cm, a u fen 43 až 46 cm. Váha musí odpovídat rozměrům. Velká hlava je střední délky, lícní kosti jsou svalnaté. Čumák kvadratický, široký a vypouklý. Uši krátké, posazené vysoko. Oči jsou temné, široce umístěné. Nedovoluje se růžové zabarvení víček. Krk je silný a středně dlouhý. Hruď široká a hluboká. Přední nohy přímé, široce postavené, což dovoluje rozvinutí hrudi. Bedra mají silnou svalovinu. Ocas je posazen nízko, je krátký, přímý s tenkým konečkem. Srst je krátká, hustá a lesklá. Barva se připouští jakákoliv - jednobarevná i se skvrnami.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 46 až 48 cm.
Fena má v kohoutku 43 až 46 cm.
VÁHA:
Musí odpovídat rozměrům.
SRST:
Krátká, hustá a lesklá.
CHARAKTER:
Psi tohoto plemene se chovají pro ochranu majetku a pro své vlastnosti i jako osobní tělesní strážci. Ale stafordšírský teriér potřebuje učit disciplíně, a to co nejdříve tak, jak dovoluje jeho svéhlavost a tvrdohlavost. Kromě toho všeho je stafordšírský teriér známý jako vynikající krysař.

Příprava na příjezd štěněte

27. května 2013 v 14:00 | Áďa |  Péče
Když už uřčitě víte, že budete mít nového člena rodiny, musíte připravit dům na jeho příjezd. Ať už bude venku nebo vevnitř. Většinou velká a střední plemena mají majitelé venku a malá vevnitř, ale pokud chcete můžete si samozdřejmě vzít velkého chlupáče i dovnitř. To ale potom musíte počítat s větším uklízením a přípravou domu...
Hmotné věci:http://www.nm-bydleni.cz/images/clanky/psi-bouda-1.jpg
•Určitě musíte připravit nějaký pelíšek. Pro psy venku je vhodná nějaká bouda, nejlépe zateplená. Pro domácí psy postačí buď deka někde v roku, madračka nebo takový ty pelech co se dá koupit...
•Misky na žrádlo a pití
•jsko štěně si bude chtít určitě hodně hrát tak určitě nějaké hračky (psí hračky, nejsou vhodné plyšové hračky- to potom leda pod dozorem)
•žrádlo by jsme měli mít taky v zásobě. To je potřeba se poradit třeba s prodavačem ve zvěrymeksu a alespoň když je štěně mu kupovat kvalitnejší granule. Hodně roste a potřebuje proto kvalitní krmení.
•později, až si štěně zvykne na nový domov, ho budete učit na obojek a vodítko. Ale s tím můžete zatím chvilku počkat.
Opatření aby se štěně nezranilo:
•Odstraníme všechny ostré předměty, o které by se mohlo poranit.
• Určitě by jsme něměli nechávat věci, které by mohlo štěně spolknout, na jeho dosah. Odstranit by jsme měli i věci které by mohlo okousat a sníst a bylo by mu z toho špatně. Např. jedovaté pokojové rostliny, odpadkový koš, boty, chemikálie,..http://www.muj-pes.cz/foto-clanky/psb5.jpg
• určitě bychom měli zabránit přístupu kelektrickým drátům - třeba prodlužka, nebo telefoní šňůra, plastové přívody k pračce...
•Musíme zaberpečit prostory kam by mohlo štěně spadnout, nebo se zaseknout (různé výkopy na zahradě, schody, balkón, terasa, zaseknout se může třeba za kuchyňskou linkou, na sedačkou, mezi tyčkama zábradlí...)
•pozor na záclony, ubrusy atd. Štěně může třeba zatáhnout za ubrus a vysypat na sebe to co na něm stálo a může dojít ke zranění...
•když se bude štěně učič čistotě, je vhodné odstranit koberce (nebo alespoň tam kde bude mít štěně přístup). Samozdřejmě se nenaučí hned že loužičky se dělají venku
•Je celkově jasné že pro psa, který je venku nemusíte tolik upravovat domov než pro toho vevnitř.

Obedience

26. května 2013 v 18:00 | Áďa |  Sporty
Obedience vznikla ve Velké Británií jako sport nenáročný na prostory a technické vybavení, zároveň ale divácky atraktivní, aby bylo možný ukázat lidem na výstavách i něco jiného než pouze exteriér psů. První závod obedience se konal roku 1949 v Londýně a již v roku 1950 se závodilo na Cruftově výstavě. Obedience v překladu znamená poslušnost, podrobení se a tak se vlastně jedná o poslušnost, ale maličko jinou. Tady nejde o to, aby pes slepě a bez duše následoval psovoda, ale je zde důležitá souhra psa a psovoda, žádoucí je radostný a kontaktní projev psa s co největší přesností provedení cviku. Pes musí být maximálně soustředěný na psovoda, aby správně chápal, co se po něm chce. Nejde o to, aby se automaticky naučil několik cviků, ale o to, aby tyto cviky pochopil, a to tím, že mu vysvětlíme co po něm chceme. Proto při výcviku obedience je nutné trénovat postupně, dopřát psovi čas, aby vše pochopil a aby to i "strávil". Cvičí se bez vodítka, u vyšších kategorií dokonce bez obojku, takže pes skutečně cvičí protože chce a práce se psovodem je mu příjemná.


Opravdu jste připraveni na nového člena rodiny?

25. května 2013 v 12:00 | Áďa |  Péče
Rozhodli jste si pořídit pejska. Jste na něho ale opravdu připravení?
Musíte si uvědomit že vlastnit pejska je velká zodpovědnost. Pes bude v rodině třeba i déle než 10 let, takže to je velký závazek na hodně dlouho. Není jenom to jenom zábava.
Musíte ho krmit, starat se o jeho zdraví a čistotu (tj. navštěvovat pravidelně veterináře na očkování a prohlídky, čistit uši, oči, kartáčovat, umývat...). Dále každý pes potřebuje pohyb. Takže si na něho budete muset nějaký ten čas najít a jít s ním ven, nebo když máte zahradu tak třeba aportovat. Pokud nechcete aby váš pes nebyl vyloženě nějaký "buran", tak musíte vložit čas i na jeho výchovu. Je hezké když jdete na procházku a pes jde s vámi a neškrtí se na našponovaným vodítku. Potom z procházky nemáte nic vy, ani pes.
Je potřeba si také uvědomit že poleze "trošičku" do pěněz. Očkování, jídlo, různý misky, hračky,.. to všechno něco stojí.

Další důležitá věc je co se psem o prázdninách? Většina rodin jezdí o prázdninách s dětmi na dovolenou. Doma ho samotného nechat nemůžete. Jsou dvě možnosti - buď hodná babička, která vám pejska pohlídá (to je potom ale pejsek smutný že jste pryč a stýská se mu), nebo ho vzít sebou. Ne všechny dovolený jsou ale stvořený pro psa. A vy to s ním také nebudete mít lehké - hlídat ho 24 hodin deně.
Je potřeba se vyvarovat koupi psa jako "dárku". Takový psi končí často v útulcích.


Velký švýcarský salašnický pes

24. května 2013 v 8:50 | Áďa |  Plemena
http://www.aegisgsmd.com/i//GreaterSwissMountainDog.jpg

Klasifikace:
Skupina: Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce: švýcarští salašničtí psi
Informace o plemeni:
Zkratka: VSP
Název: něm.: Grosser Schweizer Sennenhund, angl.: Large Weiss Mountain Dog
Výška: psi 65-72 cm,fenky 60-68 cm.
Hmotnost: 59-61 kg
Zbarvení: trikolorní, se základní černou barvou a symetricky rozloženými rezavými a bílými znaky
Povaha: Klidné, vyrovnané plemeno, k lidem podobně přátelské jako bernský salašnický pes. Zároveň však je stále v pohotovosti, pokud jde o ochranu pána a rodiny. Nesnáší agresivní a nervózní výzvy. Příjemný a bezproblémový průvodce.
Péče: Vyžaduje každodenní fyzickou zátěž. Péče o srst není složitá.

Obedience - ukázka

23. května 2013 v 8:52 | Áďa |  Videa

Novoskotský retrívr

23. května 2013 v 8:38 | Áďa |  Plemena


Klasifikace:
Skupina: Retrívři, slidiči a vodní psi
Sekce: 1-Retrívři
Informace o plemeni:
Zkratka: NSR
Název: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Výška: pes: 48-51cm, fenka: 45-48cm
Hmotnost: pes: 20-23kg, fenka: 17-20kg
Zbarvení: rezavě červené se světlejšími ozdobnými vlasy
Povaha: je veselý, život milující pes, trochu melancholického vzezření, miluje strávit celý den ve společnosti lidí, s upřednostněním hrát si se svým pánem.

Labradorský retrívr

16. května 2013 v 9:09 | Áďa |  Plemena
Klasifikace:
Skupina: Retrívři, slídiči a vodní psi
Sekce: Retrívři
Informace o plemeni:
Zkratka: LR
Výška: Pes 56 až 57 cm, fena 54 až 56 cm
Hmotnost: 25 až 34 kg
Zbarvení: zcela černé, žluté nebo játrově čokoládové. Žluté zbarvení je v rozsahu od světle krémové k liščí.
Povaha: veselý, velmi čilý a živý pes. Má vynikající čich a je velice horlivým milovníkem vody. Je přizpůsobivým, oddaným a věrným společníkem. Je velmi inteligentní, horlivý a poslušný, se silnou vůlí vás potěšit. Je od přírody vlídný a přátelský, bez známek útočnosti nebo nepatřičné plachosti.
Využití: Dříve lovecký pes, dnes lovecký pes, služební pes, polní závodník a společník.


Dogfrisbee

10. května 2013 v 9:22 | Áďa |  Sporty
Základní informace o dogfrisbee
Dogfrisbee se poprvé objevilo v USA v 70. letech minulého století. Do Evropy se však dostalo mnohem později a do České republiky proniklo vlastně až v roce 2006, kdy pár nadšenců v čele s Jakubem Štýbrem založilo DiscDog klub České republiky. Od té doby stále přibývá lidí, kteří pochopili, jak se dá krásně užít čas se svým čtyřnohým miláčkem. Dogfrisbee je další skvělou aktivitou, kdy se prohlubuje vztah mezi pánem a psem. Je to týmová hra a hlavně naprosto úžasná zábava.

Hlavní zásady tréninku
Dogfrisbee je založeno na kořistnickém pudu, přetahování a radosti z aportování. Je potřeba si uvědomit, že se jedná o fyzicky náročný sport a vždy je třeba dávat na první místo zdraví psa! Před každou hrou je nutné psa řádně rozcvičit. Ideální je zvládnout základní hod bez psa a až poté házet psovi. Špatně provedené hody značně zvyšují možnost poranění vašeho psa (nejisté dopady, dopad z velké výšky jen na zadní nohy apod.) Do nácviku náročnějších prvků (odrazy od těla, přemety apod.) se pouštějte jen ve spolupráci se zkušeným výcvikářem. Vždy používejte pouze disky určené pro psy. Zabráníte tím zbytečnému poranění psa. Pro SBT jsou vhodnější disky z kategorie odolných.

Závodní disciplíny
Dogfrisbee je celosvětově velmi rozšířený psí sport a koná se v něm mistrovství Evropy i světa. V ČR je dogfrisbee na velmi vysoké úrovni. Máme zde mistry Evropy a v roce 2011 také historicky prvního mistra světa.
Během roku u nás probíhá mnoho závodů s mezinárodní účastí. Výsledky jsou započítávány do DOG CHOW Discdog cupu a do SuperZOO ligy dogfrisbee (různé modely bodování a různý důraz na freestyle a distanční disciplíny).