Čivava

2. května 2013 v 8:42 | Áďa |  Plemena
Čivava je nejmenším plemenem psů na světě a nese název největší provincie republiky Mexiko. Do České republiky byla první čivava dovezena v roce 1971 a první štěňata se narodila v roce 1974.

Čivava je velmi temperamentní, pozorný a mrštný pes a navzdory své velikosti je velmi odvážný. Miluje mazlení a stálou péči. Při neobratném zacházení může být velmi agresivní, proto je vhodné dbát na kontakt mezi čivavou a dětmi, aby nedošlo k nepředvídaným úrazům.

U tohoto plemena existují dvě variety srsti.
Krátkosrstá varieta - Chihuahueňo - Pelo Corto:
Srst je krátká na celém těle dobře přiléhá. Je-li vybavena podsadou, je srst poněkud delší; Volnější, řidší srst na hrdle a na břiše je přípustná; srst je poněkud delší na hrdle a na ocase, krátká v obličeji a na uších. Je lesklá a měkká na omak.
Dlouhosrstá varieta - Chihuahueňo - Pelo Largo:
Srst by měla být jemná a hedvábná, rovná nebo lehce zvlněná;nepříliš hustá posada je žádoucí. Srst je delší a tvoří praporce na uších, na krku, na zadní straně hrudních a pánevních končetin, na tlapách a na ocasu.

Péče o čivavu není náročná - srst vyžaduje občasné kartáčování. Nutností je ošetřování očního okolí speciální vodičkou, aby se nevytvářely nevzhledné skvrny po slzách.

Anglický název: Chihuahua
Zkratka používaná v ČR: CHI
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama