Jak se starat o pejska s alergií (Odčervení odblešení, dieta, voda a koupání)

2. června 2013 v 8:54 | Áďa |  Péče

Často se hned na počátku diagnostiky kožního (nejčastěji, ale v úvahu přicházejí i jiná) onemocnění vynakládají zcela neodůvodněně značné finanční částky na zcela zbytečná vyšetření, zatímco se vůbec neprovedou ta základní, ne tak nákladná, od kterých se pak odvíjí další, specifičtější a dražší diagnostické postupy. Často je majitel takového pacienta netrpělivý a očekává zlepšení když ne okamžitě, tak tedy alespoň do zítra a bláhově se domnívá, že zázrak nastane u jiného veterináře. Nenastane.

Péče o pacienta s alergií se odvíjí vždy od konkrétních potíží a je třeba ke každému pacientovi přistupovat velmi individuálně. Lze ale nastínit několik základních pravidel, která platí obecně.

Dieta
Mnoha pacientům zmírní projevy alergie hypoalergenní dieta. V našich podmínkách se nejčastěji používá jehněčí nebo rybí maso s rýží. Přestože pacient nemusí trpět přímo potravní alergií, jeho organismus není při této dietě zatěžován těžce stravitelnou bílkovinou a přispívá to k celkovému zlepšení zdravotního stavu. Stejně důležité je vyloučení mléčných výrobků, slaných a kořeněných či jinak ochucených jídel ze stravy.

Odčervení, odblešení
Jakýkoliv vnitřní i vnější parazit vylučuje do těla toxické látky, jež mohou přispívat k alergizaci pacienta. Pravidelné podávání antiparazitik je tedy obzvlášť u těchto pacientů velmi důležité.

Anální žlázy, uši, oči
I při sebelepší péči o alergického pacienta se nevyhneme určitých epizod zhoršení zdravotního stavu. Tato zhoršení se nejčastěji jako první objeví v místech, kde je pokožka vlhčí. To je oblast okolo tlamy, očí, uší, konečníku, mezi prsty apod. Je třeba tato místa pravidelně a důsledně sledovat a pečovat o ně, např. čistění uší, pravidelné vyprazdňování análních žlaz a jiné, podle doporučení veterinárního lékaře. Ten stanoví i četnost některých dalších vyšetření, především krevních parametrů, hladiny hormonů atd.

Voda a koupání
Mnohé epizody zhoršení jsou vyvolány přímým kontaktem s vodou v jakékoliv podobě. Po vykoupání v řece, rybníce, v mokřině, ve vlhké louce, po zmoknutí. Je třeba rizikové pacienty před tímto prostředím chránit.

Kamarádi v domácnosti (kočky)
V některých případech při dobře zpracované diagnóze jsme schopni zjistit, jaký konkrétní alergen vyvolává u daného pacienta potíže. Pak je za určitých okolností možné docílit toho, že pacienta izolujeme od alergenu, který způsobuje potíže. V prostředí domácnosti to mohou být výše vzpomínané blechy, kočka, ale také některé druhy okrasných rostlin.

Jaro, léto, podzim, zima
Sezónnost výskytu příznaků alergického onemocnění je typická. Pro různé typy alergií je příznačné, že jejich projevy jsou výraznější v různých ročních obdobích. Týká se to především pylových alergií, ale např. i přecitlivělosti na bleší kousnutí. Léčbu je třeba po konzultaci s veterinářem doplnit podle příslušných symptomů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama